Přejít k hlavnímu obsahu
Domů Látky V IRZ Trichlorbenzeny (TCB) (všechny Izomery)

Trichlorbenzeny (TCB) (všechny izomery)

Základní informace

Pořadové číslo látky v IRZ/E-PRTR 54
Další názvy 1,2,3-trichlorbenzen, 1,2,4- trichlorbenzen, 1,3,5- trichlorbenzen invalon tc, pyrazol, TCB Z, TCB S
Číslo CAS

12002-48-1 (trichlorbenzeny souhrnně)

87-61-6 (1,2,3-trichlorbenzen)

120-82-1 (1,2,4-trichlorbenzen)

108-70-3 (1,3,5-trichlorbenzen)

Chemický vzorec C6H3Cl3

Ohlašovací prahy pro úniky a přenosy pro ohlašování do IRZ/E-PRTR

Úniky do ovzduší (kg/rok)10
Úniky do vody (kg/rok)1
Úniky do půdy (kg/rok)-
Přenosy v odpadních vodách (kg/rok)1
Přenosy v odpadech (kg/rok)-
Rizikové složky životního prostředíovzduší, voda

H- a P-věty

Číslo CAS 120-82-1; Indexové číslo 602-087-00-6*
Standardní věty o nebezpečnostiPokyny pro bezpečné zacházení
H302 Zdraví škodlivý při požití

P264 Po manipulaci důkladně omyjte…

P270 Při používání tohoto výrobku nejezte, nepijte ani nekuřte.

P301+P312 Při požití: Necítíte-li se dobře, volejte Toxikologické informační středisko/lékaře/…

P330 Vypláchněte ústa.

P280 Používejte ochranné rukavice/ochranný oděv/ochranné brýle/obličejový štít.

P302+P352 Při styku s kůží: Omyjte velkým množstvím vody/…

P332+P313 Při podráždění kůže: Vyhledejte lékařskou pomoc/ošetření.

P362+P364 Kontaminovaný oděv svlékněte a před opětovným použitím vyperte.

P273 Zabraňte uvolnění do životního prostředí.

P391 Uniklý produkt seberte.

H315 Dráždí kůži

H319 Způsobuje vážné podráždění očí

H400 Vysoce toxický pro vodní organismy
H410 Vysoce toxický pro vodní organismy, s dlouhodobými účinky

* Indexové číslo, harmonizovaná klasifikace dle přílohy VI, nařízení (ES) č. 1272/2008, ve znění pozdějších předpisů.

Základní charakteristika

Jedná se o směs tří možných izomerů 1,2,3-trichlorbenzenu, 1,2,4-trichlorbenzenu a 1,3,5-trichlorbenzenu. Jejich fyzikální vlastnosti jsou uvedeny v níže uvedené tabulce 1. Jedná se za normálních podmínek buď o bezbarvé kapaliny (1,2,4 – trichlorbenzen), nebo o pevné krystalické látky s intenzivním aromatickým zápachem. Jsou málo rozpustné ve vodě (kolem 30 mg.l-1 při 25 °C), ale jsou dobře rozpustné v organických rozpouštědlech. Nejsou hořlavé, ale při zahřívání se rozkládají na toxické produkty. Jedná se o syntetické látky vyrobené a užívané člověkem. Vzhledem k jejich těkavosti řadíme trichlorbenzeny do skupiny těkavých organických látek (VOC).

Tabulka 1: Trichlorbenzeny a jejich základní vlastnosti
Izomer1,2,3-trichlorbenzen1,2,4-trichlorbenzen1,3,5-trichlorbenzen
Teplota varu [°C]219213208
Teplota tání [°C]541764
Hustota [kg.m-3] (20 °C)1 4531 4281 460
Struktura

1,2,3-trichlorbenzen

 

1,2,4-trichlorbenzen

 

1,3,5-trichlorbenzen

 

Použití

Různé směsi tří izomerů trichlorbenzenu se používají při průmyslové výrobě barviv a pigmentů a v textilním průmyslu. Mezi jejich další využití je možné zařadit aplikaci jako pesticidy. Dříve bylo trichlorbenzenů využíváno v tropických oblastech jako insekticidu proti termitům. Následkem těchto aplikací se ale trichlorbenzeny objevily jako kontaminanty ve vodě, a proto se od těchto aplikací ustoupilo. Mezi další použití, která jsou ale dnes v zemích EU zakázána, můžeme zařadit užití jako rozpouštědla, dielektrické kapaliny, součásti syntetických olejů, maziv a teplonosných či chladících kapalin, v odmašťovacích prostředcích, v prostředcích pro čištění usazovacích nádrží a v abrazivních přípravcích.

Zdroje úniků

Jedná se o syntetické látky vyrobené a užívané člověkem, proto jejich přirozené, neantropogenní zdroje neexistují.

Antropogenní zdroje této látky můžeme rozdělit na zdroje významné v minulosti, kdy byla tato látka využívána ve velkých množstvích (viz "použití"), a na současné.

Zdroje významné v minulosti lze shrnout následovně:

  • Užívání jako insekticidu, rozpouštědel, dielektrických kapalin a úniky při dalších aplikacích.

Zdroje významné dnes:

  • Úprava textilu;
  • Úniky při výrobě trichlorbenzenů;
  • Úniky při využívání trichlorbenzenů v průmyslu barviv a nátěrových hmot.

Dopady na životní prostředí

Trichlorbenzeny jsou látky obecně škodlivé pro životní prostředí. Jejich dopady lze rozdělit na lokální a globální.

Trichlorbenzeny jsou díky svým vlastnostem látky velice toxické pro vodní organismy. Doba rozkladu v povrchových vodách je značně dlouhá. Lze mít oprávněné podezření, že jsou schopny bioakumulace v potravním řetězci. Některé studie uvádějí, že trichlorbenzeny mají tendenci se sorbovat na zemině a sedimentech, dlouho odolávat vymývání vodou, a tak setrvávat v životním prostředí. Vzhledem k těkavosti trichlorbenzenů je řadíme do skupiny VOC. Tyto látky mohou reagovat s dalšími polutanty přítomnými v ovzduší, a přispívat tak k tvorbě škodlivého přízemního ozonu, který ohrožuje zdraví obyvatelstva, zemědělské plodiny i některé stavební materiály.

Trichlorbenzeny jsou látky vyznačující se dostatečnou těkavostí a stabilitou, a proto mohou být v životním prostředí (ovzduší) transportovány na velmi dlouhé vzdálenosti. To způsobuje, že na jejich negativní dopad je nutno nahlížet v globálním měřítku.

Trichlorbenzeny jsou navíc v atmosféře odbourávány pomalu (poločasy rozkladu v řádech týdnů až měsíců) a mohou se díky vypařování a redepozici po dlouhou dobu vyměňovat mezi zemským povrchem a atmosférou. Výše uvedené skutečnosti přispívají k tomu, že stopy trichlorbenzenů byly nalezeny i ve velmi odlehlých polárních oblastech naší planety.

Na trichlorbenzeny se proto nahlíží jako na perzistentní organické polutanty.

Dopady na zdraví člověka, rizika

Trichlorbenzeny jsou látky nebezpečné pro zdraví člověka. Do organismu mohou být vdechnuty, pozřeny a prostupují i pokožkou. Uvádí se, že u exponované osoby může dojít k následujícím projevům a rizikům:

  • Dráždění očí a pokožky;
  • Dráždění nosu, dýchacích cest a plic s následným kašlem a dušností;
  • Poškození jater a ledvin;
  • Poškození krevních buněk (anémie);
  • Existuje podezření na teratogenitu, avšak nebylo zatím prokázáno, že by trichlorbenzeny měly karcinogenní nebo teratogenní vlivy.

V České republice platí pro koncentrace 1,2,4-trichlorbenzenu následující limity v ovzduší pracovišť: PEL – 15 mg.m-3, NPK - P – 35 mg.m-3.

Celkové zhodnocení nebezpečnosti z hlediska životního prostředí

Díky svým vlastnostem jsou trichlorbenzeny schopny šířit se na velmi dlouhé vzdálenosti, a tak ohrožovat globální ekosystém. Mají také schopnost bioakumulace.

Způsoby zjišťování a měření

Trichlorbenzeny jsou zapáchající látky, proto k prvnímu určení jejich úniku může posloužit čich (nasládlý zápach). Hrubou představu o únicích trichlorbenzenů, například v průmyslových procesech, je možné učinit ze spotřeby látky či bilance procesu (vstup x výstup).

K detailnějším analýzám je možné použít laboratorní stanovení. Obvykle je stanovení prováděno plynovou chromatografií s detektorem elektronového záchytu ECD. Odběr vzorků vzduchu se může provádět prosáváním přes sorpční trubičky. Měření a veškeré služby s tím spojené nabízejí dostupné komerční laboratoře.

Pro stanovení všech izomerů TCB v kapalných matricích je velmi dobře použitelná metoda EN ISO 15680:2003, která stanoví množství těkavých organických sloučenin (VOC) ve vodě plynovou chromatografií (GC) metodou purge-and-trap. Přílohy A, B a C udávají příklady analytů, které lze stanovit pomocí této metody. Detekce se s výhodou provádí prostřednictvím hmotnostní spektrometrie v režimu nárazu elektronů (EI), ale mohou být použity i jiné detektory. Mez detekce do značné míry závisí na detektoru, který se používá. ISO 15680:2003 se vztahuje na pitnou vodu, podzemní vody, povrchové vody, mořskou vodu a zředěné odpadní vody.

Vezměme v úvahu únik trichlorbenzenu o přibližné hustotě 1 450 kg.m-3. Jeden kilogram této látky má objem 0,69 l. Bude-li z provozu unikat vzduch kontaminovaný například 0,01 % obj. trichlorbenzenů, představuje emisní práh 13 300 m3 kontaminovaného vzduchu (při teplotě 20 °C a tlaku 101,325 kPa).

Další informace, zajímavosti

V roce 1965 byla zavedena výroba TCB z balastních izomerů HCH (hexachlorcyklohexan) ve Spolaně Neratovice. Při této výrobě byly balastní izomery HCH podrobeny dehydrochloraci louhem sodným na trichlorbenzen (TCB), který byl z reakční směsi izolován přeháněním vodní parou. TCB pak byl zpracován katalytickou přímou chlorací na směs tetrachlor- a hexachlorbenzenu (dále jen HCB). HCB se dále používal na výrobu např. fungicidního přípravku Agronal používaný k suchému moření osiva (po přidání 2 % rtuti) a výrobu pentachlorfenolu (PCP). HCH, PCP a HCB jsou věnovány samostatné kapitoly. V té době nebylo známo, že vedlejšími reakcemi vznikají ve stopových množstvích látky nebezpečné lidskému zdraví (polychlorované dioxiny - PCDD, včetně nejnebezpečnějšího z nich – TCDD), způsobující rakovinu nebo nekrózu jater projevující se navenek zejména výskytem chlorakné. K izolaci TCB bylo používáno přehánění vodní parou, jehož odvětrání bylo vyústěno dovnitř provozní haly, tak došlo k postupnému zamoření celé budovy dioxiny (i těmi nejnebezpečnějšími – TCDD). Ke kontaminaci přispěla i recyklace matečných louhů (v dobré víře chránit životní prostředí před skládkováním velkého množství nebezpečných odpadů), neboť tímto způsobem se dioxin, vznikající původně ve stopovém množství, v roztocích postupně koncentroval a jeho uvolňování pak bylo při přehánění vodní parou snadnější. Řada zaměstnanců začala mít zdravotní problémy. Na příčinu problémů upozornili pracovníci VŠCHT Pardubice, kterým se podařilo v literatuře a pak při osobním jednání v zahraničí zjistit údaje o podobných potížích, které se taktéž vyskytly u firmy Behring & Son v Ingelheimu. Tam se zjistilo, že při dehydrochloraci HCH a při dalším zpracování chlorovaných derivátů benzenu vznikají ve stopovém množství výše zmíněné toxické dioxiny. Při pokusu o výrobu standardu této látky pro účely kalibrace analytického stanovení koncentrací dioxinu v pracovním prostředí se otrávil a na následky otravy zemřel jeden pracovník VŠCHT Pardubice. Po zjištění těchto skutečností bylo zpracování balastních izomerů v roce 1968 ve Spolaně zastaveno. A to s okamžitou platností. Celkem byly takto kontaminovány 3 budovy závodu Spolana, jejichž odstranění a dekontaminace okolí proběhlo v roce 2008 termickou desorpcí s následným zásaditým katalytickým rozkladem (technologie BCD - Base Catalysed Decomposition).

Informační zdroje