Toluen
Toluen
- Základní informace
- Ohlašovací prahy pro úniky a přenosy pro ohlašování do IRZ/E-PRTR
- H- a P-věty
- Základní charakteristika
- Použití
- Zdroje úniků
- Dopady na životní prostředí
- Dopady na zdraví člověka, rizika
- Celkové zhodnocení nebezpečnosti z hlediska životního prostředí
- Způsoby zjišťování a měření
- Informační zdroje
Základní informace
Pořadové číslo látky v IRZ/E-PRTR |
73 |
Další názvy |
methylbenzen, fenylmethan, toluol, CP 25, methacid, methylbenzol, NCI-C07272, tolusol |
Číslo CAS* |
108-88-3 |
Chemický vzorec* |
C7H8 |
Ohlašovací prahy pro úniky a přenosy pro ohlašování do IRZ/E-PRTR
Úniky do ovzduší (kg/rok) |
- |
Úniky do vody (kg/rok) |
200 (jako BTEX)* |
Úniky do půdy (kg/rok) |
200 (jako BTEX)* |
Přenosy v odpadních vodách (kg/rok) |
200 (jako BTEX)* |
Přenosy v odpadech (kg/rok) |
2 000 (jako BTEX)* |
Rizikové složky životního prostředí |
půda, voda, ovzduší |
H- a P-věty
Číslo CAS 108-88-3; Indexové číslo 601-021-00-3* |
|
Standardní věty o nebezpečnosti |
Pokyny pro bezpečné zacházení |
H225 Vysoce hořlavá kapalina a páry
H315 Dráždí kůží
H304 Při požití a vniknutí do dýchacích cest může způsobit smrt
H336 Může způsobit ospalost nebo závratě
H373 Může způsobit poškození orgánů při prodloužené nebo opakované expozici |
P210 Chraňte před teplem, horkými povrchy, jiskrami, otevřeným plamenem a jinými zdroji zapálení. Zákaz kouření. P233 Uchovávejte obal těsně uzavřený. P240 Uzemněte obal a odběrové zařízení. P241 Používejte elektrické/ventilační/osvětlovací /…/zařízení do výbušného prostředí. P242 Používejte pouze nářadí z nejiskřícího kovu. P243 Proveďte preventivní opatření proti výbojům statické elektřiny. P280 Používejte ochranné rukavice/ochranný oděv/ochranné brýle/obličejový štít. P303 + P361 + P353 PŘI STYKU S KŮŽÍ (nebo s vlasy): Veškeré kontaminované části oděvu okamžitě svlékněte. Opláchněte kůži vodou/ osprchujte. P403 + P235 Skladujte na dobře větraném místě. Uchovávejte v chladu. P501 Odstraňte obsah/obal … P301 + P310 PŘI POŽITÍ: Okamžitě volejte TOXIKOLOGICKÉ INFORMAČNÍ STŘEDISKO/lékaře /…. P331 NEVYVOLÁVEJTE zvracení. P405 Skladujte uzamčené. P331 NEVYVOLÁVEJTE zvracení. P405 Skladujte uzamčené. P264 Po manipulaci důkladně omyjte… P302 + P352 PŘI STYKU S KŮŽÍ: Omyjte velkým množstvím vody/…. P332 + P313 Při podráždění kůže: Vyhledejte lékařskou pomoc/ošetření. P362 + P364 Kontaminovaný oděv svlékněte a před opětovným použitím vyperte P261 Zamezte vdechování prachu/dýmu/plynu/ mlhy/par/aerosolů. P271 Používejte pouze venku nebo v dobře větraných prostorách. P304 + P340 PŘI VDECHNUTÍ: Přeneste osobu na čerstvý vzduch a ponechte ji v poloze usnadňující dýchání. P312 Necítíte-li se dobře, volejte TOXIKOLOGICKÉ INFORMAČNÍ STŘEDISKO/lékaře/…. P403 + P233 Skladujte na dobře větraném místě. Uchovávejte obal těsně uzavřený. P260 Nevdechujte prach/dým/ plyn/mlhu/páry/ aerosoly. P314 Necítíte-li se dobře, vyhledejte lékařskou pomoc/ošetření. |
* Indexové číslo, harmonizovaná klasifikace dle přílohy VI, nařízení (ES) č. 1272/2008, ve znění pozdějších předpisů.
Základní charakteristika
Toluen je čirá bezbarvá kapalina s aromatickým zápachem. Teplota tání činí -93°C a varu 111°C. Jeho hustota je 867 kg.m-3 a rozpustnost ve vodě 530 mg.l-1. Při pokojové teplotě je těkavýa hořlavý. Může se rozpouštět v tucích a dobře se rozpouští v organických rozpouštědlech. Přirozeně se vyskytuje v ropě. Benzín obsahuje 5 – 7 % toluenu. Toluen patří mezi těkavé organické látky (VOC). Struktura molekuly je znázorněna na obrázku 1.
Použití
Toluen se používá jako rozpouštědlo v průmyslu (náhrada za toxičtější benzen). Slouží jako rozpouštědlo v barvách, nátěrech, syntetických vůních, lepidlech, inkoustech a čistících prostředcích. Používá se také při tiskařských pracích, barvení kůží a k výrobě benzenu a dalších chemikálií. Toluen se také používá jako výchozí surovina při výrobě polymerů, ze kterých se potom vyrábí nylon, plastové lahve a polyuretany. Mezi další využití patří výroba léčiv, barviv a laků na nehty. Přidává se do benzínu ke zvyšování oktanového čísla. Toluen je na evropském trhu regulován nařízením REACH 1907/2006.
Zdroje úniků
Přirozeně se toluen dostává do životního prostředí při sopečných erupcích a požárech, je běžnou součástí ropy. Z antropogenních vlivů se nejvíce toluenu dostává do prostředí během celého životního cyklu výroby a spotřeby benzínu. Uvolňuje se během jeho výroby, transportu a spalování i při nakládání s ostatními palivy. Vzniká také při výrobě koksu, styrenu a dalších chemikálií. Uvolňuje se při výrobě, používání a zneškodňování průmyslových i domácích produktů obsahujících toluen, jako jsou nátěry, ředidla, laky, pryskyřice, inhibitory koroze nebo lepidla (např. chemopren). Do prostředí se toluen může dostat únikem ze zásobních tanků a ze skládek odpadů. Zdrojem toluenu je také cigaretový kouř.
Mezi nejvýznamnější antropogenní zdroje emisí patří:
- výroba, transport a spalování benzínu;
- chemický průmysl, koksárenství;
Dopady na životní prostředí
Většina emisí toluenu je uvolňována do vzduchu. Ve formě mokré atmosférické depozice se může v malém množství dostávat do vody a půdy (je jen slabě rozpustný ve vodě). Toluen v půdě se rychle odpaří a zbývající část se uvolní do podzemních vod, nebo se mikrobiální aktivitou přemění na jiné látky. Toluen rozpuštěný ve vodě odtěká, nebo je rozložen mikroorganismy. Neakumuluje se v potravních řetězcích. V atmosféře se toluen přeměňuje na jiné látky. Jako těkavá organická látka se spoluúčastní vzniku fotochemického smogu.
Dopady na zdraví člověka, rizika
Inhalace je primárním vstupem toluenu do těla, vstřebává se 50 % vdechnutého toluenu. Může být absorbován také trávicím traktem nebo kontaktem s kůží.
Toluen ovlivňuje hlavně centrální nervovou soustavu. Dráždí dýchací orgány, způsobuje srdeční arytmii a poškozuje játra a ledviny. Dráždí oči a také kůži, u jednotlivců často vzniká alergie spojená se vznikem kožních ekzémů. Akutní expozice se projevuje jako otrava alkoholem (tzv. toluenová narkomanie) a způsobuje bolesti hlavy, závratě, únavu, ztrátu koordinace a barevného vidění, zvracení, apatii, opilost až smrtelné koma. Chronická expozice se projevuje necharakteristicky, tj. způsobuje únavu, ztrátu soustředění a paměti, podrážděnost, trvalé bolesti hlavy a poškození mozečku. Ve většině případů jsou tyto příznaky (po ukončení expozice) dočasné. Toluen může přecházet placentou do plodu a může se také nacházet v mateřském mléce.
Z toxikologického hlediska je toluen méně toxický než benzen, protože nemá škodlivý vliv na kostní dřeň. Jeho nižší toxicita souvisí s rozdílným metabolismem. Toluen se přednostně oxiduje na alkykovém řetězci (methylová skupina). K oxidaci na benzenovém jádře u něj prakticky nedochází, proto nevznikají mutagenní a karcinogenní metabolity. V prvním stupni vzniká benzylalkohol, ten se postupně dále oxiduje na benzaldehyd a kyselinu benzoovou, která se dále slučuje s glycinem za vzniku kyseliny hippurové a benzoylglycinu.
Pokud se najednou uvolní velké množství toluenu v uzavřeném prostoru, může reagovat s kyslíkem za vzniku toxického benzaldehydu. Je velmi hořlavý a může vytvářet při pokojové teplotě výbušné směsi s kyslíkem.
V České republice platí pro toluen následující limity v ovzduší pracovišť:
PEL – 200 mg.m-3, NPK - P – 500 mg.m-3.
Celkové zhodnocení nebezpečnosti z hlediska životního prostředí
Z hlediska toxicity toluenu je významná hlavně profesionální chronická expozice. U koncentrace toluenu ve venkovním ovzduší není výrazné poškození zdraví nebo ekosystému pravděpodobné. Rovněž rizika pro kvalitu životního prostředí nepatří mezi nejvyšší.
Způsoby zjišťování a měření
Toluen je zapáchající látka, proto k prvnímu určení jeho úniku může posloužit čich. Hrubou představu o únicích je možné učinit ze spotřeby suroviny či bilance procesu (vstup x výstup).
K detailnějším analýzám a zjištění emisí je možné použít laboratorní stanovení. Ke stanovení toluenu se převážně používá plynová chromatografie. Jako detektor může sloužit plamenoionizační detektor (FID). Plynová chromatografie se může také kombinovat s hmotnostní spektrometrií. Veškeré služby poskytují komerční laboratoře. Pro toluen nejsou udávány ohlašovací prahy pro emise do prostředí. Limitní hodnota je uvedena pro směs látek benzenu, toluenu, ethylbenzenu a xylenů (BTEX).
Pro stanovení množství toluenu v kapalných matricích (a jiných těkavých organických sloučenin – VOC) lze použít normu ČSN EN ISO 15680 metodou purge-and-trap a plynovou chromatografií (GC). Nejvhodnější detekci zde představuje hmotnostní spektrometrie v režimu elektronového nárazu (EI), ale mohou být použity i jiné detektory. Mez detekce do značné míry závisí na detektoru, který se používá a na provozních parametrech. Podle této normy lze analyzovat pitnou, povrchovou a podzemní vodou. Odpadní a mořské vody lze stanovit touto metodou po naředění. Lze stanovit přes 60 monocyklických uhlovodíků a alifatických a aromatických halogenderivátů.
Pro stanovení množství toluenu v kapalných matricích lze použít také normu ISO 11423-1. Metoda je použitelná pro stanovení toluenu, benzenu, xylenů a ethylbenzenu (v normě se používá pro tyto látky zkratka BTX – benzene-toluene-xylene) ve všech vodách, včetně vod odpadních, v koncentracích vyšších než 2 µg/l. Ve vzorcích, které jsou více organicky znečištěny může být tato koncentrace vyšší v závislosti na matrici vzorku. Stanovení je založeno na izolaci toluenu statickou head-space metodou založenou na rovnováze mezi kapalnou a plynnou fází v uzavřeném systému s následující plynovou chromatografií. Nefiltrovaný vzorek vody se zahřívá v nenaplněné uzavřené nádobce. Po ustavení rovnováhy se odebere injekční stříkačkou určitý objem plynné fáze, který se analyzuje na plynovém chromatografu s kapilární kolonou a s plamenovým ionizačním detektorem (FID). Identifikace se provádí podle retenčních časů a kvantifikace podle výšky píku. Výsledky se udávají v µg/l.
Pro stanovení množství toluenu lze použít s úspěchem také metodu ISO 11423-2. Metoda popisuje stanovení toluenu, benzenu, xylenů a ethylbenzenu (BTX) ve vodách, včetně odpadních vod, v koncentracích nad 5 µg/l. Tímto postupem lze stanovit také další deriváty s obdobnými body varu. Stanovení je založeno na extrakci vzorku vody nepolárním rozpouštědlem (např. pentanem) s následující analýzou plynovým chromatografem (GC) s plamenovým ionizačním detektorem (FID). Výsledky se vyjadřují v mg/l.
Ohlašovací práh emisí do vod v případě čistého toluenu představuje asi 230 litrů této látky. Při koncentraci například 100 mg.l-1 BTEX v odpadní vodě je ohlašovací limit pro emise do vody dosažen při vypouštění 2 000 m3 odpadní vody ročně.
Obrázek 2 ukazuje vztahy mezi koncentrací toluenu a možným ohrožením. Graf je k dispozici na webových stránkách agentury EPA (USA).
Obrázek 2: Vztahy mezi koncentrací toluenu a možným zdravotním rizikem
Informační zdroje
-
Encyklopedie Wikipedia, https://cs.wikipedia.org/wiki/Toluen
https://en.wikipedia.org/wiki/Toluene
-
Agency for Toxic Substances and Disease Registry, https://www.atsdr.cdc.gov
-
Hazardous Substance Fact Sheets, State of New Jersey Department of Health, http://www.state.nj.us/
-
Ekotoxikologická databáze, www.piskac.cz/ETD
-
Environment Agency, https://www.gov.uk/government/organisations/environment-agency
-
IPCS Intox Databank, http://www.intox.org/shutdown.html
-
National Safety Council, http://www.nsc.org/Pages/home-old.aspx
-
Scorecard, The Pollution Information Site, http://scorecard.goodguide.com/chemical-profiles/summary.tcl?edf_substance_id=+108-88-3
-
PubChem, Open Chemistry Database, https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/1140
-
Toxicological Data Network, https://toxnet.nlm.nih.gov/cgi-bin/sis/search2/f?./temp/~4iwPDW:1
-
Centers for Disease Control and Prevention, https://www.cdc.gov/niosh/topics/toluene/
-
E.P.A. IRIS, https://cfpub.epa.gov/ncea/iris2/chemicalLanding.cfm?substance_nmbr=118
-
Databáze Eurochem, https://chemax.cz/#/record/Z0ZZaTFWcXpBT0E9
-
Harte J., Holdren C., Schneider R., Shirley Ch.: Toxics A to Z, A Guide to Everyday Pollution Hazards, University of California Press, 1991
-
Paleček J., Linhart I., Horák J.: Toxikologie a bezpečnost práce v chemii, Praha 2006, ISBN 80-7080-266-9
-
Linhart I.: Toxikologie, Interakce škodlivých látek s živými organismy a jejich mechanismy, projevy a důsledky. ČSBN 978-80-7080-877-1, Praha 2014
-
ČSN EN ISO 15680 (75 7558) Jakost vod – Stanovení řady monocyklických aromatických uhlovodíků, naftalenu a některých chlorovaných sloučenin plynovou chromatografií s P&T a termální desorpcí. ČNI Praha 2004
-
Flemrová L., Pitter P., Břízová E., Franče P.: Podklady pro Ministerstvo životního prostředí k provádění Protokolu o PRTR - přehled metod měření a identifikace látek sledovaných podle Protokolu o registrech úniků a přenosů znečišťujících látek v únicích do vody, HYDROPROJEKT CZ a.s., MŽP Praha, 2007