Přejít k hlavnímu obsahu
Domů Látky V IRZ Sloučeniny Organocínu (jako Celkové Sn)

Sloučeniny organocínu (jako celkové Sn)

Základní informace

Pořadové číslo látky v IRZ/E-PRTR

69

Další názvy

organocíničité sloučeniny

Číslo CAS*

56-35-9 (oxid tri-n-butylcíničitý) (TBT)

683-18-1 (dibutylchlorid cíničitý) (DBT)

639-58-7 (chlortrifenyl cíničitý) (TPT)

597-64-8 (tetraethylcín)

Chemický vzorec*

C24H54OSn2 (oxid tri-n-butylcíničitý)

Ohlašovací prahy pro úniky a přenosy pro ohlašování do IRZ/E-PRTR

Úniky do ovzduší (kg/rok)

-

Úniky do vody (kg/rok)

50

Úniky do půdy (kg/rok)

50

Přenosy v odpadních vodách (kg/rok)

50

Přenosy v odpadech (kg/rok)

-

Rizikové složky životního prostředí

voda, půdy

H- a P-věty

Číslo CAS 56-35-9

Standardní věty o nebezpečnosti

Pokyny pro bezpečné zacházení

H301 Toxický při požití

H312 Zdraví škodlivý při styku s kůží

H315: Dráždí kůži

H319: Způsobuje vážné podráždění očí

H341 Podezření na genetické poškození

H361 Podezření na poškození reprodukční schopnosti nebo plodu v těle matky

H372 Způsobuje poškození orgánů při prodloužené nebo opakované expozici

H400 Vysoce toxický pro vodní organismy

H410 Vysoce toxický pro vodní organismy, s dlouhodobými účinky

 

P280 Používejte ochranné rukavice/ochranný oděv/ochranné brýle/obličejový štít.

P302+P352 PŘI STYKU S KŮŽÍ: Omyjte velkým množstvím vody.

P312 Necítíte-li se dobře, volejte TOXIKOLOGICKÉ INFORMAČNÍ STŘEDISKO /lékaře/…

P362+P364 Kontaminovaný oděv svlékněte a před opětovným použitím vyperte.

P270 Při používání tohoto výrobku nejezte, nepijte ani nekuřte.

P301+P310 PŘI POŽITÍ: Okamžitě volejte TOXIKOLOGICKÉ INFORMAČNÍ STŘEDISKO/lékaře /…

P330 Vypláchněte ústa.

P305+P351+P338 PŘI ZASAŽENÍ OČÍ: Několik minut opatrně vyplachujte vodou. Vyjměte kontaktní čočky, jsou-li nasazeny, a pokud je lze vyjmout snadno. Pokračujte ve vyplachování.

P337+P313 Přetrvává-li podráždění očí: Vyhledejte lékařskou pomoc/ošetření.

P280 Používejte ochranné rukavice/ochranný oděv/ochranné brýle/obličejový štít.

P302+P352 PŘI STYKU S KŮŽÍ: Omyjte velkým množstvím vody.

P332+P313 Při podráždění kůže: Vyhledejte lékařskou pomoc/ošetření.

P260 Nevdechujte prach/dým/plyn/mlhu/páry/ aerosoly.

P314 Necítíte-li se dobře, vyhledejte lékařskou pomoc/ošetření.

P273 Zabraňte uvolnění do životního prostředí.

P391 Uniklý produkt seberte.

Základní charakteristika

Skupina látek „sloučeniny organocínu“ obsahuje relativně širokou skupinu chemických látek, které se mohou lišit svými vlastnostmi i vlivy na životní prostředí. Jedná se o sloučeniny vyráběné a užívané člověkem. Jednotlivé následující texty budou tedy převážně věnovány vždy konkrétní specifikované látce z této skupiny. Trifenylcínové sloučeniny jsou bezbarvé pevné látky s nízkým tlakem par a nízkou rozpustností ve vodě (jednotky mg.l-1), těmto látkám je věnována samostatná kapitola. Oxid tri-n-butylcíničitý (obrázek 1) je bezbarvá kapalina o teplotě varu 475 °C a hustotě 1 170 kg.m-3, která je jen minimálně rozpustná ve vodě (19,5 mg.l-1). Dibutylchlorid cíničitý je bílá pevná látka, která se rozpouští v horké vodě. Tetraethylcín je bezbarvá kapalina s teplotou tání -112 °C, varu 181 °C a hustotou 1187 kg.m-3. Je velmi málo rozpustný ve vodě (desetiny mg.l- 1 ), ale rozpouští se v organických rozpouštědlech a tucích.

Obrázek 1: Struktura oxidu tri-n-butylcíničitého

 

Použití

Organocíničité sloučeniny mají vynikající baktericidní a fungicidní účinky. Jsou součástí protiúsadových nátěrů na trupech lodí a slouží k preventivní ochraně dřeva. Používají se jako fungicidy, přípravky proti roztočům, desinfekční prostředky, baktericidní přísady do chladící vody a v protinánosových nátěrech. Fungicidní účinek mají především alkylderiváty se třemi až čtyřmi atomy uhlíku. Fungitoxicita stoupá s rostoucím počtem alkylů od 1 do 3 v molekule. Velmi účinné jsou tributylcíničité sloučeniny [(C4H9)3SnX], kde X jsou různé anionty (Cl-, OH-, CH3COO-), těmto látkám je věnována samostatná kapitola. Používá se též oxid tri-n-butylcíničitý a chlortrifenyl cíničitý. Trifenylcíničité sloučeniny se používaly jako fungicidy na zemědělských plodinách, jako jsou brambory a cukrová řepa. Vzhledem k vysoké toxicitě těchto látek se aplikace postupně zakazuje: V zemích EU není povoleno používat přípravky na ochranu rostlin s obsahem trifenylcínu z důvodu zvýšeného rizika pro uživatele i necílové organismy. V EU je používání sloučenin fenylcínu v zemědělství zakázáno od roku 1998 a při výrobě barev od roku 2003. V roce 2008 vešla v platnost AFS Convention zakazující použití obecně organocínových sloučenin, včetně trifenylcínu, v rámci ochranných nátěrů lodních trupů.

Organocíničité sloučeniny se používají také pro stabilizaci plastů před fotochemickými a tepelnými změnami (PVC potrubí pro rozvod vody).

Zdroje úniků

Organocíničité sloučeniny byly díky svým vlastnostem, zejména v minulosti, hojně užívány a k  jejich únikům do životního prostředí mohlo docházet téměř ve všech místech jejich výskytu.

Mezi hlavní zdroje emisí můžeme zařadit:

  • úniky při výrobě organocíničitých sloučenin (kde není zakázáno);
  • úniky z chemického průmyslu při užívání a aplikaci organocíničitých sloučenin do různých produktů (např. PVC);
  • kontaminace mořské vody z nátěrů lodí;
  • kontaminace pitné vody z ošetřených PVC trubek;
  • kontaminace při užívání v zemědělství;
  • kontaminace vznikající při nekontrolovaném skládkování odpadů obsahujících sloučeniny této skupiny.

Dopady na životní prostředí

Organocíničité sloučeniny jsou toxické látky. Inhibují funkci některých enzymů v živých organismech a ovlivňují tvorbu steroidních hormonů. Toxicita závisí na druhu a počtu alkylů či arylů v molekule. Tributylcín patří pravděpodobně mezi nejtoxičtější látky pro vodní organismy. Je velmi toxický vůči řasám, měkkýšům, korýšům a rybám a jsou předpokládány účinky i na mořské savce. Nejméně toxické jsou tetraalkylderiváty (např. tetraethylcín) a anorganické cíničité sloučeniny. Pro některé druhy vodních organismů (dafnie, ryby) jsou chronicky toxické již koncentrace v řádech jednotek ng.l-1. Organocíničité sloučeniny se díky své rozpustnosti v tucích vyznačují vysokou bioakumulativností. Podléhají pomalé degradaci biologicky i chemicky (fotolýza), avšak díky velmi pomalé rychlosti těchto rozkladných procesů (zejména v sedimentech) se zahrnují do skupiny perzistentních organických polutantů. Zadržují se v tukových tkáních vodních organismů a dále se mohou šířit potravním řetězcem k vyšším mořským tvorům a v důsledku rybolovu i k člověku.

Dopady na zdraví člověka, rizika

Jak již bylo zmíněno, organocíničité sloučeniny jsou toxické. Vezměme za příklad nejprve tetraethylcín. Tato látka může být vdechnuta, ale prostupuje i pokožkou.

U exponované osoby může dojít k následujícím jevům:

  • dráždění očí a pokožky;
  • vyschnutí a popraskání pokožky;
  • dráždění nosu, dýchacích cest a plic s následným kašlem a dušností;
  • nevolnost, zvracení, průjmy a bolesti v krajině břišní;
  • bolest hlavy, závrať, svalovou slabost, zmatení a třes.

Vysoké expoziční dávky mohou způsobit bezvědomí, celkový kolaps organismu a smrt. Poškozuje centrální nervovou soustavu. Nebylo prokázáno, že by tetraethylcín měl karcinogenní nebo teratogenní vlivy. Oxid tri-n-butylcíničitý vykazuje podobné dopady a zdravotní rizika, avšak uvádí se u něho i riziko vzniku plicního edému. Ovlivňuje navíc funkci brzlíku a snižuje imunitu, přičemž z tohoto působení je podezřelý i dibutylchlorid cíničitý. Chlortrifenyl cíničitý je podezřelý z poškozování funkce reprodukčních orgánů u mužů i žen.

Je nutné zdůraznit, že běžně se vyskytující koncentrace tetraethylcínu v životním prostředí jsou tak nízké, že nehrozí bezprostřední akutní ohrožení lidského zdraví.

V České republice platí pro koncentrace sloučenin organocínu následující limity v ovzduší pracovišť: PEL – 0,1 mg.m-3, NPK - P – 0,2 mg.m-3.  

Celkové zhodnocení nebezpečnosti z hlediska životního prostředí

Organocíničité sloučeniny jsou látky extrémně toxické pro vodní organismy, a to od malých živočichů planktonu až po vyšší ryby. Je tedy nutné vzít v úvahu možné komplexní ohrožení vodních ekosystémů.

Způsoby zjišťování a měření

Hrubou představu o únicích těchto sloučenin, například v průmyslových procesech, je možné učinit ze spotřeby látky či bilance procesu (vstup x výstup).

Sloučeniny organocínu se obvykle v životním prostředí vyskytují ve velmi malých koncentracích, proto metody pro jejich stanovení musí být velmi citlivé. Můžeme využít například následující postup: sloučeniny cínu jsou z homogenizovaného vzorku extrahovány ethyletherem obsahujícím 1% kyseliny octové. Produkt je separován skrze kolonu naplněnou silikagelem a analyzován na atomovém absorpčním spektrofotometru vybaveném grafitovým elektrotermickým atomizátorem. Měření a veškeré služby s tím spojené nabízejí dostupné komerční laboratoře nebo specializovaná pracoviště.

 

Vezměme v úvahu únik oxidu tri-n-butylcíničitého o hustotě 1 170 kg.m-3. Jeden kilogram této látky má objem 0,86 l. Bude-li z provozu vypouštěna voda kontaminovaná tributylcínem o koncentraci 1 mg.l-1, představuje emisní práh 50 000 m3 vypuštěné vody ročně.

Další informace, zajímavosti

V minulosti byl tributylcín využíván ve speciálních barvivech, kde byl volně asociován. Tato látka byla volně dispergována v matrici užívané barvy tak, aby se po její aplikaci mohla pozvolně uvolňovat. Tento princip byl základem mnoha ochranných barev a laků, které byly v dřívějších dobách hojně užívány. Bylo ovšem obtížné kontrolovat míru vymývaní organocíničitých biocidů do životního prostředí. Proto v některých případech docházelo k nebezpečně vysokým kontaminacím, a tím k ohrožení životního prostředí. Princip těchto ochranných nátěrů ukazuje obrázek 2.

Obrázek 2: Princip uvolňování biocidů z nátěrové vrstvy

Informační zdroje

 https://en.wikipedia.org/wiki/Organotin_chemistry