Přejít k hlavnímu obsahu
Domů Látky V IRZ Hexabromobifenyl

Hexabromobifenyl

Základní informace

Pořadové číslo látky v IRZ/E-PRTR

90

Další názvy

Hexabromo-1,1´-biphenyl

Číslo CAS

36355–1-8

Chemický vzorec

C12H4Br6

Ohlašovací prahy pro úniky a přenosy pro ohlašování do IRZ/E-PRTR

Úniky do ovzduší (kg/rok)

0,1

Úniky do vody (kg/rok)

0,1

Úniky do půdy (kg/rok)

0,1

Přenosy v odpadních vodách (kg/rok)

0,1

Přenosy v odpadech (kg/rok)

-

Rizikové složky životního prostředí

Ovzduší, voda, půda

H- a P-věty

Číslo CAS 36355–1-8*

Standardní věty o nebezpečnosti

Pokyny pro bezpečné zacházení

H302 Zdraví škodlivý při požití

P264 Po manipulaci důkladně omyjte…

P270 Při používání tohoto výrobku nejezte, nepijte ani nekuřte.

P301 + P310 PŘI POŽITÍ: Okamžitě volejte TOXIKOLOGICKÉ INFORMAČNÍ STŘEDISKO/lékaře/….

P330 Vypláchněte ústa.

P405 Skladujte uzamčené.

P501 Odstraňte obsah/obal.

P260 Nevdechujte prach/dým/ plyn/mlhu/páry/aerosoly.

P280 Používejte ochranné rukavice/ochranný oděv/ochranné brýle/obličejový štít.

P301 + P330 + P331 PŘI POŽITÍ: Vypláchněte ústa. NEVYVOLÁVEJTE zvracení.

P303 + P361 + P353 PŘI STYKU S KŮŽÍ (nebo s vlasy): Veškeré kontaminované části oděvu okamžitě svlékněte. Opláchněte kůži vodou/osprchujte.

P363 Kontaminovaný oděv před opětovným použitím vyperte.

P304 + P340 PŘI VDECHNUTÍ: Přeneste osobu na čerstvý vzduch a ponechte ji v poloze usnadňující dýchání.

P310 Okamžitě volejte TOXIKOLOGICKÉ INFORMAČNÍ STŘEDISKO/lékaře/….

P305 + P351 + P338 PŘI ZASAŽENÍ OČÍ: Několik minut opatrně vyplachujte vodou. Vyjměte kontaktní čočky, jsou-li nasazeny, a pokud je lze vyjmout snadno. Pokračujte ve vyplachování.

P261 Zamezte vdechování prachu/dýmu/plynu/mlhy/ par/aerosolů.

P271 Používejte pouze venku nebo v dobře větraných prostorách.

P311 Volejte TOXIKOLOGICKÉ INFORMAČNÍ STŘEDISKO/lékaře/….

P403 + P233 Skladujte na dobře větraném místě. Uchovávejte obal těsně uzavřený.

P308 + P313 Při expozici nebo podezření na ni: Vyhledejte lékařskou pomoc/ošetření.

P314 Necítíte-li se dobře, vyhledejte lékařskou pomoc/ošetření.

H312 Zdraví škodlivý při styku s kůží

 

H315 Dráždí kůži

 

 

H319 Způsobuje vážné podráždění očí

 

 

H332 Zdraví škodlivý při vdechování

 

 

H335 Může způsobit podráždění dýchacích cest

 

 

H351 Podezření na vyvolání rakoviny

H413 Může vyvolat dlouhodobé škodlivé účinky pro vodní organismy

* Indexové číslo, harmonizovaná klasifikace dle přílohy VI, nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1272/2008 o klasifikaci, označování a balení látek a směsí, ve znění pozdějších předpisů.

Základní charakteristika

Hexabrombifenyl patří do širší skupiny polybromovaných bifenylů (PBB). Hexabrombifenyl je bílá nebo mírně nahnědlá krystalická látka s minimální rozpustností ve vodě a dobrou rozpustností v tucích a olejích. Teplota tání činí 72 °C. Při teplotě zhruba 300 °C dochází k termickému rozkladu. Struktura molekuly je znázorněna na obrázku 1. Samotný název hexabrombifenyl není zcela exaktní označení, protože by se rovněž mohlo jednat o izomery lišící se polohou atomů bromu na aromatických jádrech. Pod deklarovaným číslem CAS je však uváděn jen izomer znázorněný na obrázku 1. Polybromované bifenyly spolu s bromovanými difenylethery a bromovanými cyklickými uhlovodíky patří do skupiny tzv. bromovaných zpomalovačů hoření. Jedná se o látku syntetickou, vyráběnou a používanou pouze člověkem.

 

Obrázek 1: Struktura hexabrombifenylu

Použití

Mezi nejvýznamnější vlastnost PBB patří jejich nehořlavost. Proto se v některých státech, kde nebylo používání těchto látek zakázáno, používají hlavně jako zpomalovače hoření. Jsou přidávány do plastických hmot využívaných pro výrobu elektroniky a elektrických domácích spotřebičů, textilu a plastických pěn. Přítomnost PBB v hořlavých materiálech významně znesnadňuje jejich zapálení a hoření. V počítačích se zpomalovače hoření používají zejména jako složka desek s plošnými spoji, konektorů, kabelů a plastových krytů. Při vzniku požáru je tak velmi zpomalena počáteční fáze rozšíření hoření na okolní předměty a přítomné osoby tak mají delší čas buď na řešení situace, nebo na evakuaci. Ze všech průmyslově využívaných bromovaných zpomalovačů hoření představoval hexabrombifenyl množství méně než 1%. V Evropské unii je výroba a použití hexabrombifenylu zakázáno, stejně jako v USA, Kanadě a podle dostupných informací také ve většině státech světa (výjimky mohou tvořit rozvojové státy). Souhrnné informace o alternativách bromovaných zpomalovačů hoření poskytuje OSPAR (OSPAR, 2001). Dánská agentura pro ochranu životního prostředí popsala alternativní látky zpomalující hoření bez halogenů pro různá použití.

Zdroje úniků

  • Hexabrombifenyl se může do životního prostředí uvolňovat při užívání výrobků, ve kterých je obsažen, a v neposlední řadě při jejich likvidaci. Je ale nutné zdůraznit, že PBB jsou látky málo těkavé a málo rozpustné, proto hlavním zdrojem jejich úniků je prach či částice vznikající z výrobků, kde jsou obsaženy.
  • Zdroje úniků do životního prostředí lze shrnout následovně:
  • Úniky při výrobě a dalším zpracování (výroba plastů);
  • úniky při zpracování produktů obsahujících PBB na konečné výrobky;
  • uvolňování PBB do životního prostředí z výrobků, kde jsou obsaženy, během jejich užívání (počítače, elektronika);
  • uvolňování PBB do životního prostředí z výrobků, kde jsou obsaženy, poté, co se výrobek stane odpadem a je skládkován, spalován či jinak zneškodňován.

Dopady na životní prostředí

Polybromované bifenyly (PBB) jsou obecně považovány za lépe odbouratelné než jejich analogy polychlorované bifenyly (PCB). To je také důvodem, proč na rozdíl od PCB nejsou (resp. nebyly) využívány jako termicky stabilní dielektrické náplně do elektrických zařízení, ale využívali se jako zpomalovače hoření. O dopadech polybromovaných bifenylů na životní prostředí je k dispozici velmi málo informací. Přes jejich údajnou lehčí rozložitelnost než PCB se jedná o látky perzistentní (POP) se schopností bioakumulace a šíření v potravních řetězcích. Ve vodním prostředí se vyskytují především v sedimentech, které mohou být PBB znečištěny, ačkoli koncentrace ve vodě mohou být zcela minimální. Konkrétní toxické působení na živé organismy lze očekávat velmi podobné látkám typu PCB nebo PBDE (viz příslušné kapitoly). Distribuce PBB v životním prostředí byla prokázána podobná jako u ostatních perzistentních organických polutantů (PCB, DDT atd.). V květnu 2009 bylo v Ženevě na 4. konferenci smluvních stran Stockholmské úmluvy rozhodnuto o zařazení hexabrombifenylu (HBB) na černou listinu úmluvy o perzistentních organických látkách.

Dopady na zdraví člověka, rizika

Hexabrombifenyl se může do organismu dostat především inhalací prachových částic nebo aerosolů, avšak prostupuje i pokožkou. Znalosti o toxickém působení na člověka se však z velké části opírají o vyšetření obyvatel Michiganu v USA, kde v sedmdesátých letech došlo ke konzumaci živočišných produktů kontaminovaných PBB. Expozice PBB vede zejména k poškození funkce štítné žlázy, dále k poškození gastrointestinálního traktu, ovlivnění srdeční činnosti, poškození jater a může dojít k poškození až nekróze ledvin. Mezi projevy expozice patří především nechutenství a ztráta hmotnosti. Exponované osoby jsou náchylnější k virovým i bakteriálním infekcím. Nastat může i zduření jater a ledvin. Zaznamenány byly i častější potíže neurologické, kožní a potíže týkající se svalů a kostí (muskuloskeletální potíže). Dalším projevem mohou být zvýšené jaterní testy. Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC) klasifikovala hexabrombifenyl jako možný lidský karcinogen (skupina 2B). Hexabrombifenyl patří mezi endokrinní disruptory, tyto účinky byly pozorovány u potkanů, norků a opic. Existují epidemiologické důkazy zvýšeného výskytu rakoviny prsu u pracovníků vystavených PBB.

Celkové zhodnocení nebezpečnosti z hlediska životního prostředí

Hexabrombifenyl je látka perzistentní (POP), která navíc vykazuje celou řadu negativních dopadů na zdraví člověka i ostatních živých organismů včetně karcinogenity. Jeho dopady na životní prostředí proto patří mezi vážné.

Způsoby zjišťování a měření

Hrubou představu o únicích hexabrombifenylu, například v průmyslových procesech, je možné učinit ze spotřeby látky či bilance procesu (vstup x výstup). Kvalitativně lze úniky očekávat všude tam, kde se jakkoli manipuluje se surovinami, polotovary či výrobky s obsahem polybromovaných bifenylů (viz zdroje úniků).

Analyticky se hexabrombifenyl stanovuje nejčastěji plynovou chromatografií (GC) po vhodném odběru vzorku, extrakci organickým rozpouštědlem a přečistění extraktu. Jako rozpouštědlo se používá hexan, toluen nebo směs hexan/aceton nebo dichlormethan. Jako vhodné extrakční postupy lze použít také extrakce akcelerovaná rozpouštědlem (ASE), mikrovlnný rozklad (MAE) nebo superkritickou fluidní extrakci (SFE) oxidem uhličitým. Využít lze i metody kapalinové chromatografie (LC), zejména pokud je třeba oddělit PBB a PBDE. V případě analýzy polybromovaných bifenylů je velmi významný krok čištění, kdy se musí odstranit huminové kyseliny a lipidy. Lipidy jsou odstraněny rozpouštěním v koncentrované H2SO4 nebo po předúpravě na koloně naplněné křemíkem. Ostatní znečišťující látky jsou odstraňovány standardními postupy: gelová permeace, silikagel, Florisil atd. Následně se používá plynová chromatografie s vysokým rozlišením HRGC. V současné době se také úspěšně používá metoda plynové chromatografie s hmotnostním spektrometrem (GC/MS) s ECNI (Electron capture negative ionization). Je přibližně 10× citlivější na obsahy bromu než klasický detektor elektronového záchytu (ECD). Odběr vzorků a analýzy mohou zajistit komerční laboratoře nebo specializovaná pracoviště, avšak je vhodné podotknout, že stanovení PBB nepatří mezi běžně nabízená.

Ohlašovací práh si lze představit jako vzduch kontaminovaný například 0,000 1% obj. (resp. 26 mg.m-3) hexabrombifenylu o objemu 3 830 m3 (při 20 °C a 101,325 kPa). V případě vody s koncentrací například 0,1 mg.l-1 představuje prahová hodnota pro úniky přibližně 1 000 m3 takové vody.

Další informace, zajímavosti

Polybromované bifenyly (PBB) byly jako zpomalovače hoření široce využívány zejména v 70. letech minulého století. Princip zpomalování hoření spočívá v uvolňování radikálu bromu při termickém rozkladu PBB, který přerušuje kaskádu radikálových reakcí během hoření a působí tedy jako zpomalovač hoření. V roce 1973 bylo několika tisíci kilogramy PBB nedopatřením kontaminováno krmivo pro hospodářská zvířata distribuované v Michiganu v USA. Než byl omyl zjištěn, krmivem bylo kontaminováno asi 1,5 mil. kuřat, 30 tis. kusů dobytka, 5 900 prasat a 1 470 ovcí. Několik set osob bylo exponováno PBB, nejvýznamnější expoziční cestou bylo požití výrobků z kontaminovaných farem. Celkem se jednalo o 725 lidí, přičemž všichni byly zasaženi jen malými dávkami PBB.

Informační zdroje