Přejít k hlavnímu obsahu
Domů Látky V IRZ Alachlor

Alachlor

Základní informace

Pořadové číslo látky v IRZ/E-PRTR 25
Další názvy

2-chlor-N-(2,6-diethylfenyl)-N-(methoxymethyl)acetamid; 2',6'-diethyl-N-(methoxymethyl)chloracetanilid; Alanex; Lasso; metachlor; CP 50144; Lazo; Microtech; Pillarzo a další

Číslo CAS 15972-60-8
Chemický vzorec C14H20ClNO2

 

Ohlašovací prahy pro úniky a přenosy pro ohlašování do IRZ/E-PRTR

Úniky do ovzduší (kg/rok)-
Úniky do vody (kg/rok)1
Úniky do půdy (kg/rok)1
Přenosy v odpadních vodách (kg/rok)1
Přenosy v odpadech (kg/rok)-
Rizikové složky životního prostředívoda

H- a P-věty

CAS 15972-60-8; Indexové číslo 009-004-00-7*
Standardní věty o nebezpečnostiPokyny pro bezpečné zacházení
H302 Zdraví škodlivý při požití.P270 Při používání tohoto výrobku nejezte, nepijte ani nekuřte.
P301+P312 při požití: Necítíte-li se dobře, volejte Toxikologické informační středisko/lékaře….
P330 Vypláchněte ústa.
H317 Může vyvolat alergickou kožní reakci.P261 Zamezte vdechování prachu/dýmu/plynu/mlhy/par/aerosolů.
P272 Kontaminovaný pracovní oděv neodnášejte z pracoviště.
P280 Používejte ochranné rukavice/ochranný oděv/ochranné brýle/obličejový štít.
P302+P352 při styku s kůží: Omyjte velkým množstvím vody.
P333+P313 Při podráždění kůže nebo vyrážce: Vyhledejte lékařskou pomoc/ošetření.
P362+P364 Kontaminovaný oděv svlékněte. A před opětovným použitím vyperte.
H351 Podezření na vyvolání rakoviny.P201 Před použitím si obstarejte speciální instrukce.
P202 Nepoužívejte, dokud jste si nepřečetli všechny bezpečnostní pokyny a neporozuměli jim.
P280 Používejte ochranné rukavice/ochranný oděv/ochranné brýle/obličejový štít.
P308+P313 Při expozici nebo podezření na ni: Vyhledejte lékařskou pomoc/ošetření.
H400 Vysoce toxický pro vodní organismy.Prevence P273 Zabraňte uvolnění do životního prostředí.
Reakce P391 Uniklý produkt seberte.
H410 Vysoce toxický pro vodní organismy, s dlouhodobými účinky.Prevence P273 Zabraňte uvolnění do životního prostředí.
Reakce P391 Uniklý produkt seberte.

* Indexové číslo, harmonizovaná klasifikace dle přílohy VI, nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1272/2008 o klasifikaci, označování a balení látek a směsí.

Základní charakteristika

Alachlor patří mezi acetanilidové herbicidy. Je to bílá krystalická látka bez zápachu. Taje při 39,5 – 41,5 ºC. Je hořlavý a působí korozívně na ocel. Rozpouští se v acetonu, benzenu, chloroformu, ethanolu, etheru a dalších organických rozpouštědlech. Rozpustnost ve vodě při 25°C činí 242 mg.l-1. Může se vyskytovat ve formě emulgovatelných koncentrátů, granulí, smáčivých prášků nebo v podobě kapslí. Při použití se kombinoval s glyfosfátem nebo atrazinem. Struktura molekuly alachloru je uvedena na obrázku 1.

Alachlor

Obrázek 1: Struktura alachloru

Použití

Alachlor se používá/používal jako herbicid. Používá se na ochranu plodin, jako jsou brambory, kukuřice, zelenina, slunečnice, řepka olejka, sója, cukrová třtina nebo tabák. V České republice se prodával ve formě emulgovatelného koncentrátu (s obsahem 42 % hm. alachloru) pod obchodním názvem Lasso MTX. Spotřeba alachloru například v roce 2000 činila více než 340 tun. Pro své negativní účinky se nesmí používat v řadě zemí, v současnosti je zakázán v celé EU.

Zdroje úniků

Výroba není v České republice realizována. Významným zdrojem emisí je aplikace alachloru jako herbicidu na zemědělské plodiny. Do vod se může dostávat splachem z ošetřených polí. K emisím však může docházet například i ve skladech agrochemikálií, při distribuci (v důsledku nehod a havárií) i při samotném nakládání s herbicidními přípravky (příprava postřiků, ředění atd.). Dalším zdrojem emisí mohou být odpady, které obsahují zbytky alachloru (např.obaly).

Dopady na životní prostředí

V zeminách se alachlor rychle biodegraduje (poločas rozpadu 15 dní) a je poměrně mobilní, pohyblivost se však snižuje se zvyšujícím se obsahem organického uhlíku a jílu v půdě. Odpařování do ovzduší nabývá na významu u vlhkých a špatně adsorbujících půd. Splachem z polí se alachlor může dostávat do vod, kde se vyskytuje volný nebo navázaný na částice organické nebo minerální povahy. Ve vodě se rozkládá pomocí dvou procesů: biodegradace a fotolýza. Fotolýza nabývá na významu hlavně v mělkých vodách. V ovzduší se alachlor rychle odbourává reakcí s hydroxylovým radikálem (poločas rozpadu 2,1 hodin). Dalším procesem odstraňování alachloru z ovzduší je také suchá a mokrá depozice. Je toxický pro vodní organismy (hodnota LD50 pstruha duhového: 1,8 mg.l-1), nekoncentruje se však v tělech ryb a dalších vodních organismů. Ze zemědělských plodin působí fytotoxicky na cukrovou řepu a tykvovité rostliny.

Dopady na zdraví člověka, rizika

Alachlor se snadno vstřebává kůží. Ohledně absorpce po inhalaci nejsou k dispozici žádné údaje. Vzhledem k tomu, že informace ohledně vlivu alachloru na lidské zdraví jsou nedostatečné, je nutné vycházet ze studií na zvířatech. Tyto studie ukazují, že metabolismus a vylučování alachloru je velmi rychlé (většina dávky je vyloučena již během 48 hodin). Alachlor dráždí kůži a sliznice, poškozuje játra a způsobuje zbytnění žlučníku. Je to podezřelý karcinogen, může mít i mutagenní účinky. Existuje podezření na ovlivňování hormonálního systému, konkrétně hormonů štítné žlázy. Při hoření mohou vznikat toxické plyny (oxid uhelnatý, chlorovodík, oxidy dusíku, kyanovodík). EU zařadila alachlor mezi karcinogen kategorie 3 (možný karcinogen bez dostatečných důkazů). US EPA uvádí, že koncentrace alachloru v pitné vodě nad 2 ppb může vést během relativně krátké doby k slabému podráždění pokožky a očí. V případě dlouhodobé expozice mohou koncentrace nad 2 ppb vést k poškození ledvin, jater, sleziny, nosní sliznice a očí, případně ke vzniku rakoviny.

Celkové zhodnocení nebezpečnosti z hlediska životního prostředí

V porovnání s jinými pesticidy (např. mirex nebo toxafen) se alachlor nekumuluje v tělech organismů a také snáze biodegraduje. Při jeho používání je však nutné zohlednit jeho toxicitu pro vodní ekosystémy. Je podezřelý karcinogen. Je sledován v rámci komplexního monitoringu.

Způsoby zjišťování a měření

Emise do prostředí lze dobře odhadnout například ze spotřebovaného množství herbicidního přípravku.

Alachlor může být v případě potřeby analýzy vod ze vzorku vyextrahován např. hexanem. Pro extrakci pevných vzorků je možné použít Soxhletovu extrakci nebo extrakci ultrazvukem směsí hexan:aceton. Jako analytická koncovka se používá plynová chromatografie v kombinaci s detektorem elektronového záchytu, hmotnostním spektrometrem.

Ohlašovací práh pro úniky a přenosy představuje například aplikaci 2,38 kg.

Informační zdroje